10 důvodů pro mlgání Napsal Martin Bartoň

Ačkoliv to vypadá, že jsem se v názvu dnešního článku lehce překlepl, tak ne. Deset důvodů pro činnost, co vás napadla, si určitě najdete snadno sami, ale mlgání, to je něco docela jiného.

Jako účinný způsob očisty úst i celého těla má mlgání své místo ve všech orientálních léčebných systémech. Píší o něm ve svých spisech ájurvédští lékaři a zná ho tibetská i tradiční čínská medicína.

Všichni dávní orientální lékaři a léčitelé věděli, že ideální lék pouze neléčí již vzniklé nemoci, nýbrž že jim také účinně a pokud možno trvale předchází. Jako jeden z takových prostředků se jim osvědčilo právě mlgání.

Kouzlem mlgání je totiž to, že ho může provádět každý, zabere jen pár minut denně, je zcela neškodné a na rozdíl od většiny jiných léčebných postupů je téměř zadarmo. Potřebujete k němu jen trochu času a kvalitní za studena lisovaný olej.

A co že to mlgání vůbec je? Je to několik minut trvající výplach úst kvalitním za studena lisovaným olejem, jehož smyslem je vytáhnout z celého těla dřímající škodliviny.

Než se do podrobného popisu mlgání a jeho účinků pustím, chci ještě zmínit Dr. Fedora Karacha. Tento ukrajinský lékař vytáhl v 80. letech minulého století mlgání ze starých knih opět na denní světlo a stal se v Evropě novodobým propagátorem tohoto starého orientálního léčivého obyčeje. Z ruštiny se pak pro olejový výplach úst i u nás ujalo slovo mlgání.

Na rovinu vám ale hned řeknu, že naše školská západní medicína se ke smyslu olejových výplachů úst staví mírně řečeno skepticky. Považuje sice mlgání za neškodné, ale valný léčebný účinek mu nepřisuzuje. Pojďme si ale také na rovinu říct, jak léčíme nemoci my.

Kdyby k nám dneska přiletěli mimozemšťané z jiné planety a zeptali se našich lékařů, čím léčí zdejší obyvatele od nemocí, většina z nich by musela popravdě odpovědět, že hlavně jedy. Na otázku, zda to funguje, by museli říct, že to moc nefunguje. A na otázku, co tedy dělají, když to jejich pacientům nepomáhá, by museli bohužel odpovědět, že těm úplně nejvíce nemocným ty nejvíce postižené orgány z těla pro jistotu vyříznou...

Nechci, aby to vypadalo, že znevažuji západní medicínu. Naopak, velmi si vážím profese lékařů, zejména akutní medicínu, chirurgii nebo třeba jednotky intenzivní péče máme dnes úžasné. Občas ale stojí za to s pokorou a otevřenou myslí nastudovat i medicínské znalosti našich předků. To, že si smysl některých jejich metod neumíme vědecky zdůvodnit, ještě neznamená, že nefungují. A právě olejový výplach úst je jednou z nich.

Ájurvédská medicína a mlgání

Ájurvédská medicína je starodávný indický lékařský systém, který se díky své osvědčené účinnosti při léčbě chronických i akutních nemocí dodnes využívá a na lékařských fakultách v Indii dodnes vyučuje. Její původ je ve védské filozofii, tedy v jednom z nejstarších vědění na Zemi datovaném tisíce let před Krista. Našemu dnešnímu západnímu světu dala zejména techniky detoxikace, a to jak těla, tak i mysli.

Ájurvédský léčebný systém vychází z předpokladu, že celý vesmír je jeden velký organismus a my všichni jsme s ním prostřednictvím kosmické energie spojeni a tvoříme s ním jeden celek. Předpokládá, že vše stvořené vzniklo střídavým působením čtyř živlových principů - oheň, voda, země a vzduch - a pátého principu éteru.

Vzájemným působením těchto pěti principů vznikly tři dóši, tedy tři druhy energií v ájurvédě označované jako váta, pitta a kapha. Tyto energie prostupují celou přírodou a nacházejí se v každé buňce každé živé bytosti, jen u každého jedince jsou již od narození v jiném vzájemném poměru.

Za zdravého považuje ájurvéda takového člověka, u něhož jsou tyto tři dóši vůči sobě v harmonii, přičemž v ideálním případě se vrozený vzájemný poměr dóš a jejich současný poměr k sobě co nejvíce blíží. Pokud dojde k porušení harmonie a některá z dóš začně na úkor ostatních posilovat, projeví se to navenek onemocněním.

Za jednu z hlavních příčin narušující vzájemnou harmonii dóš považuje ájurvéda hromadění ámy, tedy hromadění jedovatých látek a zatěžujících substancí vznikajících při nedostatečném trávení, nedokonalém vylučování, psychickém stresu a při narušených emocích. Prvními příznaky nahromaděné ámy jsou bledý obličej, nedostatek radosti, kruhy pod očima a ztuhlé klouby.

K odstranění ámy využívá ájurvédská medicína různé tisíciletími prověřené detoxikační techniky, přičemž jedna z těch základních a nejjednodušších je právě olejový výplach úst, čili mlgání.

Ájurvédský výplach úst se provádí dvěma metodami - gandúša a kavala.

Při gandúše se používá za studena lisovaný sezamový olej, který se mírně zahřeje na tělesnou teplotu, vloží do úst, po dobu tří minut se v ústech převaluje a poté se vyplivne.

Druhá metoda, kavala, opět používá sezamový olej. Naplní se jím však celá ústa, až se nafouknou tváře. Poté se nechá samovolně působit 10 minut a vyplivne. Kavala se používá zejména při problémech se zuby a dásněmi a při paradontóze.

Ústa jako zrcadlo zdraví

V ústech se pořád něco děje a v pojetí orientálních léčebných systémů jsou ústa v přímém vztahu s ostatními orgány a částmi těla prostřednictvím životní energie.

I naše školní anatomie učí, že nervový a cévní systém zubů, do nichž zasahují tenkými kořenovými kanálky nervy a krevní cévy z čelistí, je přímo spojen s nervovým a cévním systémem celého těla.

V ústech se hromadí choroboplodné zárodky a infekce, které se při nedostatečném čištění zubů přes zubní kořeny dostávají hluboko do čelistních kostí. Tato místa jsou málo prokrvována, a tak se k nim obranné látky imunitního systému dostávají jen velmi obtížně.

Různé skryté infekce v ústech se tak mohou prostřednictvím krevního řečiště a lymfatického systému snadno rozšířit i na vzdálené orgány a tkáně a následně je velmi zatěžovat a oslabovat. I takto si můžete vysvětlit skutečnost, že mlgání příznivě ovlivňuje celé tělo a nikoliv pouze ústa.

Olej má schopnost na sebe navázat všechno, co ústní sliznice vyloučí prostřednictvím svých žláz. Když se olej v ústech smíchá se slinami, začne do sebe vsakovat jak škodliviny rozpustné pouze v tucích, tak i škodliviny rozpustné ve vodě. Vyplivnutím oleje na konci mlgání se těchto škodlivin nadobro zbavíte.

Jak správně mlgat

Prvním krokem před samotným mlgáním je očista jazyka. Stačí na něj obyčejná čajová lžička. Jazyk si s její pomocí očistěte tak, že si budete hranou lžičky nenásilně stahovat nečistoty od kořene jazyka směrem k jeho špičce. Pár vteřinek tomu před mlgáním vždy věnujte.

Samotné mlgání můžete provádět v kteroukoli denní dobu, ale naprosto nejvhodnější k tomu je ráno. Až vstanete z postele, vydejte se do koupelny a pusťte se do toho. Nic nepijte, i jediný doušek vody by vám odplavil škodliviny, které se během noci zabydleli ve vašich ústech, rovnou do žaludku.

Naberte si jednu polévkovou lžíci oleje a vložte si ho do úst. Výplach menším množství oleje než je polévková lžíce, je téměř bezcenný. Jakmile olej do úst vložíte, zavřete je a po celou dobu mlgání je mějte zavřená, aby vám z nich olej nevyprskl ven.

Nejprve prvních pár vteřinek poznávejte chuť oleje v ústech jeho velmi jemným převalování po jazyku. Poté ho začněte jakoby žvýkat, aby se dostal všude kolem zubů. Různě ho v ústech ceďte srkz zuby a pohybujte při tom jazykem na všechny strany. To je důležité, protože tím podněcujete tvorbu slin. Cílem je dokonale proolejovat celý vnitřek úst.

Hlavu držte během mlgání zpříma nebo spíše lehce předkloněnou. Příliš se nezaklánějte, aby vás to nenutilo olej spolknout. Vlastní praxí si sami vyzkoušejte, jak vám to vyhovuje nejvíce.

Délku každého výplachu držte mezi 3 a 5 minutami. Rozhodně zde neplatí, že čím déle, tím lépe.

Na konci mlgání po vyplivnutí oleje si důkladně vypláchněte ústa vlažnou vodou. Jestli cítíte tu potřebu, tak i vykloktejte, abyste se zbytků oleje opravdu dobře zbavili. A máte hotovo. Počkejte zhruba 10 minut a pak si důkladně vyčistěte zuby. Sliny, které se vám během těchto deseti minut vytvoří v ústech, vyplivujte.

Jak často mlgat

Ranní olejový výplach úst by se podle Dr. Karacha měl provádět každý den a tak dlouho, než se opět obnoví původní síla a svěžest těla. Poznáte to tak, že ráno po probuzení neucítíte žádnou únavu a pod očima nebudete mít žádné váčky. Váš spánek by měl být zcela klidný a ráno po probuzení by na vás měl přijít zdravý hlad.

U některých lidí se první výsledky projeví po několika týdnech, u lidí chronicky nemocných až po několika měsících. Zkuste to, setrvejte a uvidíte, že se výsledky dostaví i u vás. Při jakých konkrétních potížích vám může mlgání ulevit, najdete níže.

Jestli věříte v sílu svých vlastních myšlenek, můžete si efekt mlgání účinně zesílit imaginací. Během mlgání si představujte, jak olej postupně vytahuje všechny škodliviny z vašeho těla a nasává je do sebe jako houba. Čím více se vám podaří tuto vizualizaci ve své mysli vyprojektovat, tím více posílíte očistný efekt mlgání. Pokud vám to však zní jako pohádka, nechte svoji mysl při mlgání odpočívat.

Pokud tápete, jaký olej pro mlgání používat, tak vždy pouze kvalitní za studena lisovaný. Informace o jednotlivých olejích najdete v mém průvodci léčivými oleji.

Staňte se fanouškem

A já vám 2x měsíčně pošlu přehled novinek na webu.
Poučení o svých právech a ochraně vašich osobních údajů najdete zde.

10 důvodů pro mlgání

1. důvod - Posílení zubů a dásní

Zubní kaz, uvolněné zuby, zánět dásní, zabarvení zubů nebo afty, to všechno jsou indicie pro to začít s mlgáním. Jednak vám pomůže tyto obtíže odstranit, a jednak působí jako jejich prevence. Zkuste to a uvidíte sami.

2. důvod - Ústup migrény

Během mlgání se vám rozproudí pohyb prakticky všech tělesných šťáv, a proto může dojít i k ústupu bolestí hlavy nebo pískání v uších. Jestli vás tyto nepříjemné a těžko léčitelné problémy trápí, zkuste dlouhodobé mlgání.

3. důvod - Posílení jater

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle. Vše, co vaše tělo již nepotřebuje nebo by mu mohlo uškodit, se játra snaží neutralizovat a vyloučit z těla pryč. Mlgání stimuluje všechny očistné procesy v těle, čímž v konečném důsledku citelně ulevuje játrům.

4. důvod - Posílení ledvin

Ledviny produkují moč a filtrují z ní vše, co se může vašemu tělu ještě k něčemu hodit. Mlgání podporuje očistné procesy ledvin a jestli trpíte na záněty ledvin nebo močového měchýře, tak máte pádný důvod s mlgáním začít.

5. důvod - Posílení lymfatického systému

Játra a ledviny nejsou jediné orgány, které se starají o čistotu vašeho těla. Rozvětvený lymfatický systém pomáhá krvi zásobovat buňky živinami, ale také prostřednictvím mízních cév odvádí z těla škodlivé látky. Mlgání vysílá tělu detoxikační signály, čímž povzbuzuje i váš lymfatický systém k očistné činnosti.

6. důvod - Zlepšení trávení

Pokud játra, ledviny a lymfatický systém nedokáží škodlivé odpadní látky z vašeho těla vyloučit, zůstávají nechtěné uvnitř. Pokud jsou uloženy ve střevě, blokují příjem živin, narušují trávení a jsou živnou půdou pro různé plísně, které se množí zcela nepozorovaně, ale časem stále více podlamují vaše zdraví. Mlgání stimuluje k činnosti všechny očistné procesy vašeho těla, čímž postupně zlepšuje i trávení.

7. důvod - Zmírnění kožních potíží

Ekzémy nejrůznějšího druhu, akné a celkově problematická pokožka úzce souvisí s jaterními a ledvinovými poruchami a také s poruchami látkové výměny. Nemocná kůže odráží špatnou funkci metabolismu. Pro zlepšení stavu své pokožky zkuste dlouhodobé mlgání, které podporuje celkovou očistu těla.

8. důvod - Zmírnění pohybových potíží

Metabolický odpad se v těle hromadí také ve šlachách, svalech a kloubech. Následkem jsou různé svalové křeče a bolesti kloubů. Tyto bolesti vám nezpůsobuje pouze opotřebení a přetěžování kloubů, ale také dlouhodobě uložené odpadní látky. Očista těla pomocí mlgání vám tak může přinést úlevu i v této oblasti.

9. důvod - Zmírnění psychických potíží

Pokud se vaše tělo nedokáže prostřednictvím jater, ledvin, kůže, střeva, lymfatického systému a dýchací soustavy zbavit dřímajících škodlivin, nebo pokud jejich očistná kapacita přestane stačit, způsobí vám to pokles vitality a poruchy koncentrace a spánku. Následkem je vždy pocit vyčerpání a růst deprese. Mlgání pomáhá znovu rozproudit očistné procesy těla a přivést tak do něj novou energii.

10. důvod - Posílení imunity

Důležitou součástí vaší imunity je lymfatický systém. Jestliže dochází k jeho trvalému přetížení škodlivinami, má to na vaši imunitu negativní vliv. Imunitní systém se pak hůře brání infekcím a snáze podlehne například chřipce nebo nachlazení. Mlgání aktivizuje lymfatický systém a vysílá tělu signály pro nastartování všech očistných procesů. Zkuste to.To bylo mých dnešních 10 důvodů pro mlgání. Mnoho lidí skutečně dlouhodobě trápí některé z uvedených potíží a mlgání pro ně může být opravdovým darem z nebes. Jestli mezi trpící patříte i vy, zkuste to. A zkuste to i přes to, že se vám to celé zdá jako nesmysl. Vydržte alespoň jeden měsíc každé ráno pravidelně mlgat a sami uvidíte, jaké změny nastanou.

Zaujal vás tento článek?
Dejte o něm vědět svým přátelům na facebooku.
Sdílet článek Komentáře

Další články
Děkuji, že čtete.
Dneska pro vás mám přírodní recept na očistu těla od kyseliny močové. Našel jsem ho v knize ruského léčitele a biochemika Dr. Michaila Tombaka, který s ním...
Číst dál
Pane Nováku, máte vysoký cholesterol. Nabaluje se vám v cévách a to je ucpává, a to už není legrace, to vám může, pane Nováku, klidně přivodit infarkt. Ten...
Číst dál
Když jsem připravoval stránku o aloe vera gelu, ležel jsem v tom měsíce a prokousával se stohem odborných studií. Jedna z nich byla od Dr. Agarwala a natolik mě...
Číst dál