10 důvodů pro mlgání

Napsal:   Martin Bartoň

Ačkoliv to vypadá, že jsem se v názvu dnešního článku překlepl, tak ne. Deset důvodů pro činnost, co vás napadla, si určitě najdete snadno sami, ale dneska se podíváme na mlgání. Jako způsob stimulace očistných mechanismů úst i celého těla má své místo ve všech orientálních léčebných systémech. Píší o něm ve svých spisech ájurvédští lékaři a zná ho tibetská i tradiční čínská medicína.

Všichni dávní orientální lékaři a léčitelé věděli, že ideální lék pouze neléčí již vzniklé nemoci, nýbrž že jim také účinně a pokud možno trvale předchází. Jako jeden z takových prostředků se jim osvědčilo právě mlgání. Jeho kouzlem totiž je, že ho může provádět úplně každý, zabere jen pár minut denně, je zcela neškodné a na rozdíl od většiny jiných léčebných postupů je téměř zadarmo. Potřebujete k němu jen trochu času a kvalitní za studena lisovaný olej.

A co že to mlgání vůbec je? Je to několik minut trvající výplach úst kvalitním za studena lisovaným olejem, ideálně sezamovým, jehož smyslem je stimulovat očistné a samoléčebné procesy v těle.

Než se pustím do podrobnějšího popisu, chci zde ještě zmínit jméno Dr. Fedora Karacha. Tento ukrajinský lékař vytáhl v 80. letech minulého století mlgání ze starých knih a vyprávění sibiřských šamanů opět na denní světlo a stal se tak v Evropě novodobým propagátorem tohoto starého orientálního léčivého obyčeje. Z ruštiny se pak pro olejový výplach úst i u nás ujalo slovo mlgání.

Na rovinu vám ale hned řeknu, že naše školní západní medicína se ke smyslu olejových výplachů úst staví mírně řečeno skepticky. Považuje sice mlgání za neškodné, ale valný léčebný účinek mu nepřisuzuje. Pojďme si ale také na rovinu říct, jak léčíme nemoci my.

Kdyby k nám dneska přiletěli mimozemšťané z jiné planety a zeptali se našich lékařů, čím léčí zdejší obyvatele od nemocí, většina z nich by musela popravdě odpovědět, že hlavně jedy. Na otázku, zda to funguje, by odpověděli, že to moc nefunguje. A na otázku, co tedy dělají, když to nefunguje, by museli bohužel odpovědět, že těm nejvíce nemocným ty postižené orgány z těla pro jistotu vyříznou...

Nechci, aby to vypadalo, že znevažuji západní medicínu. Vůbec ne. Velmi si vážím profese lékařů, zejména akutní medicínu, chirurgii nebo třeba jednotky intenzivní péče máme dnes úžasné. Občas ale stojí za to s pokorou a otevřenou myslí nastudovat i medicínské znalosti našich předků. To, že si smysl některých jejich metod neumíme vědecky zdůvodnit, ještě neznamená, že nefungují. A právě olejový výplach úst může být jednou z nich.

Ájurvédská medicína a mlgání

Ájurvédská medicína je starodávný indický lékařský systém, který se díky své osvědčené účinnosti při léčbě chronických i akutních nemocí dodnes využívá a na lékařských fakultách v Indii dodnes vyučuje. Její původ je ve védské filozofii, tedy v jednom z nejstarších vědění na Zemi datovaném tisíce let před Krista. Našemu dnešnímu západnímu světu dala zejména techniky detoxikace, a to jak těla, tak i mysli.

Ájurvédský léčebný systém vychází z předpokladu, že celý vesmír je jeden velký organismus a my všichni jsme s ním prostřednictvím kosmické energie spojeni a tvoříme s ním jeden celek. Předpokládá, že vše stvořené vzniklo střídavým působením čtyř živlových principů - oheň, voda, země a vzduch - a pátého principu éteru.

Vzájemným působením těchto pěti principů vznikly i tři dóši, tedy tři druhy jakýchsi "energií", v ájurvédě označované jako váta, pitta a kapha. Tyto energie podle učení ájurvédy prostupují celou přírodou a nacházejí se v každé buňce každé živé bytosti, jen u každého jedince jsou již od narození v jiném vzájemném poměru.

Váta je energií pohybu, pitta je energií zažívání a kapha se stará o strukturu těla a jeho správné "promazávání". Všichni lidé mají vátu, pittu i kaphu, ale jedna z nich je vždy dominantní, druhá je zastoupena o trochu méně a třetí z nich má vliv nejmenší.

Za zdravého považuje ájurvéda takového člověka, u něhož jsou tyto tři dóši vůči sobě v harmonii, přičemž v ideálním případě se vrozený vzájemný poměr dóš a jejich současný poměr k sobě co nejvíce blíží. Pokud dojde k porušení harmonie a některá z dóš začne na úkor ostatních posilovat, projeví se to navenek onemocněním. Základním principem léčby v ájurvédě je tak snaha obnovit v těle harmonii, přičemž se vychází z myšlenky, že protiklady léčí a podobné zvyšuje podobné.

Za jednu z hlavních příčin narušující vzájemnou harmonii dóš považuje ájurvéda hromadění ámy, tedy hromadění jedovatých látek a zatěžujících substancí vznikajících při nedostatečném trávení, nedokonalém vylučování, psychickém stresu a při narušených emocích. Prvními příznaky nahromaděné ámy jsou bledý obličej, nedostatek radosti, kruhy pod očima, povlak na jazyku a ztuhlé klouby.

K odstranění ámy využívá ájurvédská medicína různé tisíciletími prověřené detoxikační techniky, přičemž k těm nejzákladnějším a nejjednodušším patří odlehčovací dny s vynecháním večeře, občasné krátkodobé půsty (2 až 3 dny bez jídla), častý pobyt na čerstvém vzduchu při mírném slunci a větru a také správné užívání bylin s detoxikačním účinkem.

Po základní očistě od ámy lze dle ájurvédy pomocí olejových výplachů úst, čili mlgání, dále vhodně stimulovat dóši a podpořit tak vylučování kaphy z těla ven v podobě hlenů.

Ájurvédský výplach úst se provádí dvěma metodami - gandúša a kavala. Při obou se používá za studena lisovaný sezamový olej, který se mírně zahřeje na příjemnou tělesnou teplotu. Obě metody se pak od sebe odlišují zejména množstvím použitého oleje. Za účelem ovlivnění dóš správným směrem se do oleje podle situace přidávají ještě různé byliny. Některé byliny dle ájurvédy svým působením organismus ochlazují, jiné naopak zahřívají. Různé chutě bylin (hořké, sladké, slané, kyselé, pálivé a trpké) dóši také různě ovlivňují.

Pro správné sestavení směsi oleje a bylin je nutné se v systému ájurvédy velmi dobře orientovat a umět rozpoznat, která z dóš se na úkor ostatních vychýlila z harmonického stavu. Jelikož to dalece přesahuje mé znalosti o tomto orientálním léčebném systému, budu ve svém článku dnes mluvit pouze o základní praxi, tedy o užívání čistého sezamového oleje bez podpůrných bylin zesilujících jeho účinek.

Při ájurvédské kavale se ústa naplní olejem zhruba z jedné třetiny, olej se v nich následně převaluje po dobu 3 až 5 minut a poté se vyplivuje. Při gandúše se olejem zaplní celá ústa, až se nafouknou tváře. Při tak velkém množství oleje ho již nelze v ústech převalovat, a proto se nechává samovolně působit zhruba 10 minut a poté se vyplivuje. Gandúša se používá zejména při problémech se zuby a dásněmi, při paradontóze a při potížích s nosem, ušima a očima.

Ústa jako zrcadlo zdraví

V ústech se pořád něco děje a v pojetí orientálních léčebných systémů jsou ústa v přímém vztahu s ostatními orgány a částmi těla prostřednictvím životní energie. I naše školní anatomie učí, že nervový a cévní systém zubů, do nichž zasahují tenkými kořenovými kanálky nervy a krevní cévy z čelistí, je přímo spojen s nervovým a cévním systémem celého těla.

V ústech se hromadí choroboplodné zárodky a infekce, které se při nedostatečném čištění zubů přes zubní kořeny dostávají hluboko do čelistních kostí. Tato místa jsou málo prokrvována, a tak se k nim obranné látky imunitního systému dostávají jen velmi obtížně. Různé skryté infekce v ústech se tak mohou prostřednictvím krevního řečiště a lymfatického systému snadno rozšířit i na vzdálené orgány a tkáně a následně je velmi zatěžovat a oslabovat. Tím lze vysvětlit skutečnost, že mlgání příznivě ovlivňuje celé tělo a nikoliv pouze ústa.

Jak správně mlgat

Mlgání můžete provádět v kteroukoli denní dobu, ideálně za příjemného slunečného dne. Za deště a při zatažené obloze by se dle učení ájurvédy mlgat nemělo.

Prvním krokem je očista jazyka. Stačí na něj obyčejná čajová lžička. Jazyk si s její pomocí očistěte tak, že si budete hranou lžičky nenásilně stahovat nečistoty od kořene jazyka směrem k jeho špičce. Pár vteřinek tomu před mlgáním vždy věnujte.

Poté si naberte jednu polévkovou lžíci oleje a vložte si ho do úst. Výplach menším množstvím oleje než je polévková lžíce, je téměř bezcenný. Jakmile olej do úst vložíte, zavřete je a po celou dobu mlgání je mějte zavřená, aby vám z nich olej nevyprskl ven.

Nejprve prvních pár vteřinek poznávejte chuť oleje v ústech jeho velmi jemným převalování po jazyku. Poté ho začněte jakoby žvýkat, aby se dostal všude kolem zubů. Různě ho v ústech ceďte skrz zuby a pohybujte při tom jazykem na všechny strany. To je důležité, protože tím podněcujete tvorbu slin. Cílem je dokonale proolejovat celý vnitřek úst.

Hlavu držte během mlgání zpříma nebo spíše lehce předkloněnou. Příliš se nezaklánějte, aby vás to nenutilo olej spolknout. Vlastní praxí si sami vyzkoušejte, jak vám to vyhovuje nejvíce.

Délku každého výplachu držte mezi 3 až 5 minutami. Rozhodně zde neplatí, že čím déle, tím lépe. Signálem k vyplivnutí oleje je výrazná změna jeho konzistence v ústech, ke které zpravidla dochází právě po zmíněných 3 až 5 minutách. Pokud vám při mlgání začnou slzet oči nebo téct z nosu, je to rovněž okamžik, kdy olej splnil svůj účel a je nutné ho vyplivnout.

Na konci mlgání po vyplivnutí oleje si důkladně vypláchněte ústa vlažnou vodou. Jestli cítíte tu potřebu, tak i vykloktejte, abyste se zbytků oleje opravdu dobře zbavili. A máte hotovo. Počkejte zhruba 10 minut a pak si důkladně vyčistěte zuby. Sliny, které se vám během těchto deseti minut vytvoří v ústech, vyplivujte.

Jak často mlgat

Olejový výplach úst by se podle Dr. Karacha měl provádět ideálně každý den a tak dlouho, než se opět obnoví původní síla a svěžest těla. Poznáte to tak, že ráno po probuzení neucítíte žádnou únavu a pod očima nebudete mít žádné váčky. Váš spánek by měl být zcela klidný a ráno po probuzení by na vás měl přijít zdravý hlad.

Každý člověk je jiný. U některých lidí se první výsledky projeví po několika týdnech, u lidí chronicky nemocných až po několika měsících a u některých lidí se nemusí projevit vůbec. Zkuste to však, setrvejte a uvidíte, jaký výsledek přinese mlgání vám. Při jakých konkrétních potížích vám může mlgání ulevit, najdete níže.

Jestli věříte v sílu svých vlastních myšlenek, můžete si efekt mlgání účinně zesílit imaginací. Během mlgání si představujte, jak síla z oleje postupně prostupuje celým vaším tělem a vymetá z něj vše škodlivé ven. Čím více se vám podaří tuto vizualizaci ve své mysli vyprojektovat, tím více posílíte očistný efekt mlgání. Pokud vám to však zní jako pohádka, nechte svoji mysl při mlgání odpočívat.

Pokud tápete, jaký olej pro mlgání používat, tak ájurvéda doporučuje za studena lisovaný sezamový, případně hořčičný olej. Nepoužívejte olivový ani kokosový olej, neboť tyto oleje dle učení ájurvédy organismus ochlazují, zatímco sezamový či hořčičný olej naopak zahřívají. Více o olejích najdete v mém průvodci léčivými oleji.

Staňte se fanouškem

Zdají se vám mé stránky přínosné a rádi byste přišli znovu? Nechte mi na sebe e-mail a já vám jednou měsíčně pošlu přehled novinek.
Poučení o svých právech a ochraně vašich osobních údajů najdete zde.

10 důvodů pro mlgání

Mnoho lidí skutečně dlouhodobě trápí některé z uvedených potíží a mlgání pro ně může být přínosem. Jestli mezi trpící patříte i vy, zkuste to. A zkuste to i přes to, že se vám to celé zdá jako nesmysl. Vydržte alespoň jeden měsíc každý den pravidelně mlgat a sami uvidíte, jaké změny nastanou.

1. důvod - Posílení zubů a dásní

Zubní kaz, uvolněné zuby, zánět dásní, zabarvení zubů nebo afty, to všechno jsou indicie pro to začít s mlgáním. Jednak vám může pomoct tyto obtíže odstranit, za druhé může působit jako jejich prevence. Zkuste to a uvidíte sami.

2. důvod - Ústup migrény

Během mlgání se rozproudí pohyb prakticky všech tělesných šťáv, což může vést i k ústupu bolestí hlavy nebo pískání v uších. Jestli vás tyto nepříjemné a těžko léčitelné problémy trápí, zkuste to.

3. důvod - Posílení jater

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle. Vše, co tělo již nepotřebuje nebo by mu mohlo uškodit, se játra snaží zneutralizovat a vyloučit z těla pryč. Mlgání stimuluje všechny očistné procesy v těle, čímž v konečném důsledku může citelně ulevit játrům.

4. důvod - Posílení ledvin

Ledviny produkují moč a filtrují z ní vše, co se může tělu ještě k něčemu hodit. Mlgání podporuje očistné procesy a tak jestli často trpíte na záněty ledvin nebo močového měchýře, zkuste to někdy.

5. důvod - Posílení lymfatického systému

Játra a ledviny nejsou jediné orgány, které se starají o čistotu těla. Rozvětvený lymfatický systém pomáhá krvi zásobovat buňky živinami, ale také prostřednictvím mízních cév odvádí z těla škodlivé látky. Mlgání vysílá tělu detoxikační signály, čímž povzbuzuje lymfatický systém k očistné činnosti.

6. důvod - Zlepšení trávení

Pokud játra, ledviny a lymfatický systém nedokážou škodlivé odpadní látky z těla vyloučit, zůstávají nechtěné uvnitř. Když jsou uloženy ve střevě, blokují příjem živin, narušují trávení a jsou živnou půdou pro různé plísně. Ty se množí zcela nepozorovaně, ale časem stále více podlamují zdraví. Mlgání stimuluje k činnosti všechny očistné procesy těla, čímž může postupně zlepšit i trávení.

7. důvod - Zmírnění kožních potíží

Ekzémy nejrůznějšího druhu, akné a celkově problematická pokožka úzce souvisí s jaterními a ledvinovými poruchami a také s poruchami látkové výměny. Nemocná kůže odráží špatnou funkci metabolismu. Pro zlepšení stavu své pokožky zkuste olejové masáže a dlouhodobé mlgání, které podporuje celkovou očistu těla.

8. důvod - Zmírnění pohybových potíží

Metabolický odpad se v těle hromadí také ve šlachách, svalech a kloubech. Následkem jsou různé svalové křeče a bolesti kloubů. Tyto bolesti vám nezpůsobuje pouze opotřebení a přetěžování kloubů, ale také dlouhodobě uložené odpadní látky. Očista těla pomocí mlgání vám tak může přinést úlevu i v této oblasti.

9. důvod - Zmírnění psychických potíží

Pokud se vaše tělo nedokáže prostřednictvím jater, ledvin, kůže, střeva, lymfatického systému a dýchací soustavy zbavit dřímajících škodlivin, nebo pokud jejich očistná kapacita přestane stačit, způsobí vám to pokles vitality a poruchy koncentrace a spánku. Následkem je vždy pocit vyčerpání a růst deprese. Mlgání pomáhá znovu rozproudit očistné procesy těla a přivést tak do něj novou energii.

10. důvod - Posílení imunity

Důležitou součástí imunity je lymfatický systém. Jestliže dochází k jeho trvalému přetížení škodlivinami, má to na imunitu negativní vliv. Imunitní systém se pak hůře brání infekcím a snáze podlehne například chřipce nebo nachlazení. Mlgání aktivizuje lymfatický systém a vysílá tělu signály pro nastartování všech očistných procesů. Zkuste to.

To je pro dnešek vše. Pokud máte pocit, že by tento článek mohl zajímat i vaše přátelé, tak jim o něm určitě řekněte. Můžete ho také sdílet dál přes facebook. A jestli k němu máte výhrady, stížnost, pochvalu či nějaký jiný komentář, bez obav mi napište. Za každou zpětnou vazbu budu rád.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho.
Další články
Děkuji, že čtete.
Dneska pro vás mám přírodní recept na očistu těla od kyseliny močové. Našel jsem ho v knize ruského léčitele a biochemika Dr. Michaila Tombaka, který s ním...
Číst dál
Pane Nováku, máte vysoký cholesterol. Nabaluje se vám v cévách a to je ucpává, a to už není legrace, to vám může, pane Nováku, klidně přivodit infarkt. Ten...
Číst dál
Když jsem připravoval stránku o aloe veře, ležel jsem v tom měsíce a prokousával se stohem odborných studií. Jedna z nich byla od Dr. Agarwala a natolik mě...
Číst dál