Článek v blogu

Jak zabránit kocovině? Jaké tradované rady jsou úplné nesmysly?

6 mýtů o kocovině

Je pátek večer a klábosíte s kamarády v útulné hospůdce. Večer utíká jako voda v Sázavě, čárky za zdolaná piva přibývají, sranda neubývá a je vám fajn. Je vám tak dobře, jako už dlouho ne. Ani nevíte jak a na konci večera jste úplně na plech. Znáte to?

Teď je vám to jedno, facka přijde až ráno. Třeští vám hlava, žaludek plave na vodě a naivně se kajete, že takhle jste se zřídili už fakt naposled. Znáte to?

Určitě máme s kocovinou všichni svojí zkušenost. Já jsem dneska sepsal článek, ve kterém vám chci letem světem shrnout nejčastější mýty ve vztahu ke kocovině.

1. mýtus - Neprokládáš to vodou, budeš mít kocovinu

Prokládat pití vodou znamená objednat si džbánek s čistou vodou a v průběhu večera ho postupně celý vypít. Je to skvělá věc a dělejte to tak. Už jen proto, že s vodou na stole máte větší šanci, že se neopijete.

Když i tak přetáhnete strunu, máte zaděláno na kocovinu tak jako tak. Je pak úplně jedno, jestli jste vydatně prokládali panáky vodou nebo ne.

O alkoholu totiž platí, že vypuzuje vodu. Když vypijete 4 piva, tak jich za večer vyčůráte 5. Nedělá vám to dobře - při nedostatku vody vás totiž rozbolí hlava - ale nezpůsobuje vám to kocovinu.

Může si udělat pokus. Večer před tím, než se dopotácíte do postele, vypijte litr vody. Uvidíte, že se ráno probudíte do stejné kocoviny, jako kdykoliv předtím. Budete jen bohatší o zážitky z nočního chození na záchod a ti nejslabší z vás možná o nepříjemnou zkušenost, že také moc potřebovali, ale neprobudili se na to...

Dehydratací se vůbec netrapte. Ráno, po probuzení do kocoviny, vypijte velkou sklenici vody. Za hodinku si dejte druhou a je to.

Co vám tedy způsobuje kocovinu, když to není dehydratace?

Za kocovinu mohou kongenery

Za vaše těžká rána mohou látky, které se jmenují kongenery . Jsou to přirozené vedlejší produkty kvašení a každé alkoholické pití je obsahuje. Dávají mu jejich charakteristickou chuť a barvu. Bez nich by to bylo asi jako usrkávat iron na mytí oken.

Kongenery jsou sice fajn na jazyku, ale bestie v krvi. Imunitní systém v nich vidí škodlivé vetřelce a začne je likvidovat. Představte si bitvu. Ještě větší. Vidíte to? Bílé krvinky se ohání mečem kolem sebe a kosí jeden kongener za druhým. Jak šermují, necáká z nich pot, ale látky zvané cytokiny . A právě vyplavení cytokinů vám později, až vystřízlivíte, navodí příznaky kocoviny.

Jestli zrovna přemýšlíte, do čeho se vrtnout a jak vydělat miliony, tak vám teď dám dobrý tip. Klíč k pilulce na kocovinu je zablokovat uvolňování cytokinů při boji bílých krvinek s kongenery. Když na trh s takovou pilulkou přijdete - a nebude mít vedlejší účinky - tak určitě nechutně zbohatnete. A když říkám, že nechutně, tak opravdu hodně...

Jak kongenery minimalizovat

Pokud vím, tak takovou pilulku ještě nemáme. Jsou ale 2 triky, jak kongenery v krvi co nejvíce minimalizovat. Nebudu házet hrách na zeď a odpustím si zbytečné řeči o abstinenci.

1.Dávejte přednost alkoholickému pití světlé barvy. Čím je přirozená barva pití tmavší, tím více kongenerů většinou obsahuje. A čím více kongenerů, tím větší kocovina.

Našel jsem k tomu zajímavé povídání , podle kterého platí, že:

  • vodka obsahuje méně kongenerů než gin,
  • skotská whisky obsahuje asi 4x více kongenerů než gin,
  • brandy obsahuje asi 6x více kongenerů než gin,
  • bourbon obsahuje asi 8x více kongenerů než gin a 30x více než vodka,
  • červené víno obsahuje mnohem více kongenerů než bílé víno.

Největším bolehlavem je tedy bourbon a brandy. Dále v sestupném pořadí to jsou: červené víno, rum, whisky, bílé víno, gin a vodka. Světlé pivo patří zhruba někam doprostřed.

Kromě barvy si také všímejte kvality. Třeba mladé červené víno v sobě má více kongenerů, než víno, které zrálo několik let v dubových sudech. Vícekrát destilované pití na tom bývá také o dost lépe.

2.Nemíchejte to. Kombinace různého pití znamená hodně různých kongenerů. Když se to ve vás promíchá, bude kocovina hodně bolet.

Vzpomeňte si na bitvu bílých krvinek s kongenery. Namíchané pití znamená více typů kongenerů. Jednou je nepřítel tlustý, pak je zase hubený, potom je to černoch, pak zase běloch, a teď je pro změnu zelený... V takové situaci není čas zkoumat, kdo je kdo. Tělo vyplaví obrovské množství cytokinů a ranní kocovina bude o to horší.

2. mýtus - Když piješ pomalu, nebudeš mít kocovinu

Já to vidím tak. Buď pijete jako šílenec nebo pijete s rozumem. Vysvětlím vám, o co jde, a zaškatulkujte se sami.

Pijete jako šílenec?

Znáte hru na kácení stromů? Na stůl položíte velké pivo. To je strom. Kolem něj dokola naskládáte panáky rumu (to je kůra stromu) a celé to obložíte panáky zelené (to je listí). Pak začnete kácet. Nejdříve očešete všechno listí, potom strháte všechnu kůru a nakonec pokácíte strom. Vyhrává ten, kdo za hodinu pokácí nejvíc stromů.

Tomu říkám masakr. Jestli takové hry hrajete, a vyhráváte, pak jste naprostý šílenec. Na kocovinu můžete úplně zapomenout, vůbec se vás netýká. Ze stupínku vítězů totiž jednou pojedete rovnou na ARO do nemocnice.

Pijete s rozumem?

Neblázněte, vždycky se musí pít pomalu - tedy s rozumem. Víc si to užijete. Kocovinu dostanete stejně, ale nebude vám druhý den alespoň tak strašně zle.

Tady bych s dovolením trošku pootevřel vzdělávací chemické okénko. S alkoholem v krvi se to má tak. Jaterní buňky se ho snaží odbourávat a působením několika enzymů ho metabolizují na acetaldehyd . Platí tady, že čím rychleji a čím tvrdší alkohol pijete, tím více acetaldehydu se vám nahromadí v krvi.

Acetaldehyd je pro tělo toxický, a když ho máte v krvi hodně, vylágruje vám mozek, ochromí srdce a otráví játra. Umíte ho sice předělat na neškodnou kyselinu octovou, také to vaše tělo neustále dělá, ale trvá mu to hodně dlouho.

Jestli se ptáte na to, zda to jde urychlit, tak nejde. Jediným řešením tady je zpomalit pití a dopřát svému tělu dostatek času na to, aby mohlo acetaldehyd průběžně rozebírat a tolik se vám v krvi nehromadil.

Schopnost odbourat acetaldehyd ovlivňuje hodně věcí. Jsou to hlavně velikost vašeho těla, stav jater, pohlaví, léky nebo třeba váš etnický původ.

U velikosti těla platí, že čím větší, tím lepší. Co se týká pohlaví, tak muž a žena si při pití rovni nejsou. Muž toho proti ženě může vypít téměř dvojnásobek, aby byli oba stejně opilí (zdroj ). Některá etnika, například Japonci, mají zase geneticky danou nižší schopnost štěpit acetaldehyd. Na večírku tak spadnou pod stůl dříve než průměrný Evropan.

Pro kocovinu to znamená, že čím rychleji budete pít, tím vám bude ráno hůř. Ke kongenerům z prvního mýtu se ještě přidá otrava alkoholem. Budete zvracet a cítit se fakt zle.

Rada je jasná. Pijte vždycky co nejpomaleji a dělejte vodové přestávky.

3. mýtus - Ženy snesou totéž, co muži

Jestli jste žena, tak se při pití alkoholu mějte skutečně na pozoru. Budete mít totiž mnohem horší kocovinu než muž, který vypil totéž, co vy. A platí to i tehdy, jestli máte tělesnou hmotnost i výšku stejnou jako muž.

Jak je to možné?

Důvody jsou hned tři:

1.Mužské tělo obsahuje více vody, než ženské. U mužů tvoří voda asi 55 až 65 % jejich tělesné hmotnosti, u žen je to jen 45 až 55 % (zdroj ). Vyšší procento vody v těle vede k většímu naředění alkoholu a zmírnění jeho účinků.

2.Muži mají v žaludku proti ženám více enzymu, který se jmenuje alkoholdehydrogenáza . Ten slouží k odbourávání alkoholu a umožňuje rozebrat část alkoholu už v žaludku, tedy dříve, než se dostane do krve.

3.Ženy, ač to tak mnohdy nevypadá, mají ve svém těle více tuku než muži. Tuk není schopen absorbovat alkohol a ženy se proto opijí dříve.

Určitý vliv na schopnost odbourávat alkohol mají také hormonální změny u žen, tedy menstruace nebo užívání hormonální antikoncepce (zdroj ). Do toho moc nevidím, tak to uvádím jen jako fakt.

4. mýtus - na kocovinu je nejlepší kafe

Není. Při kocovině na kafe zapomeňte.

Káva, stejně jako alkohol, vyhání z těla ven vodu. To se vám teď vůbec nehodí. Po probuzení do kocoviny trpíte dehydratací a potřebujete vodu doplňovat, ne ji vypuzovat. Jestli při kocovině i zvracíte, tak ji potřebujete o to víc.

Rada je tady opět jasná. Pijte průběžně, než kocovina odezní, obyčejnou čistou neperlivou vodu.

5. mýtus - na kocovinu je nejlepší další panák

Kdysi ve středověku lidé věřili, že když vás pokouše vzteklý pes, je nejlepší léčbou ho chytit a do rány si nakapat jeho infikované sliny. Věříte tomu? Určitě ně. Je to naprostá blbost, stejně jako tento mýtus.

Řeknu vám to tak. Když budete neustále opilí, kocovinu nikdy nedostanete. Ta přijde až tehdy, když vám začne klesat hladina alkoholu v krvi. Každý další ranní panák vám zase hladinku zvedne. To vás oblbne a možná na chvilku zmírní příznaky kocoviny, ale bolest tím jen oddalujete.

Jednoho krásného dne přeci musíte úplně vystřízlivět... Nebo ne?

6. mýtus - na kocovinu je nejlepší paralen

Nikdy, opakuji nikdy, si neberte na kocovinu lék s paracetamolem.

Léky na bolest a snížení horečky, jako je Paralen, Panadol nebo třeba rozpustný Coldrex, obsahují jako účinnou látku paracetamol . Ta skvěle působí proti bolestem, ale vůbec si nerozumí s alkoholem. Já vím, málokdo to čte, ale třeba příbalový leták paralenu to zmiňuje.

Ráno po probuzení můžete mít v krvi ještě hodně alkoholu. Když tam lupnete paracetamol, tak se ve vašich přetížených játrech potká s alkoholem. Šokované jaterní enzymy začnou z těchto sloučenin vyrábět smrtelné jedy a játra nevratně měnit svojí strukturu.

To už není legrace. Jaterní buňky se díky odbourávání těchto jedů zcela vyčerpají a odumřou. Následkem je těžký zánět jater, který může skončit cirhózou jater, v nejhorším případě i smrtí. Jedna tableta paralenu na kocovinu vás asi nezabije, ale dejte si na to pozor.

Alkohol s paracetamolem je oblíbená kombinace sebevrahů. Nutno ale říct, že tento způsob sebevraždy je velmi pomalý a extrémně bolestivý.

To bylo dnešních 6 mýtů o kocovině. Věřím, že jste si v článku něco svého našli. Napište mi do komentářů, co se vám honí hlavou. Nadávejte, chvalte, přidejte radu...

Dává vám to smysl? Mohlo by to zajímat i vaše přátelé? Sdílet na facebook
Martin Bartoň
O autorovi článku

Martin Bartoň

Jsem samostatným LR partnerem, tvůrcem webu beznudle.cz a jeho vlastníkem. Ukazuji lidem, k čemu jsou dobré LR výrobky, jak jim mohou zlepšit život a jak si je mohou kupovat sami, levněji a přímo od výrobce.

Komentáře k článku

Váš komentář se zde nezobrazí ihned, ale až po nějaké době.

Přidat komentář:
Vyplňte prosím všechny kolonky
Komentáře:

Honza, 1.9.2016

Dobrý, to s tim paralenem je drsný.

Přidat komentář

Martin Bartoň, 8.2.2017

Děkuji za komentář.

Přidat komentář